L717DAG15PT
Mfr.Part #
L717DAG15PT
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Mount :
Through Hole
2
Gender :
Male
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
300V
Series :
D
Flange Feature :
Board Side (M3)
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Grounding Indents
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pitch :
2.74mm
Housing Material :
Glass
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
7.5A
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
15
Contact Plating :
Gold
Datasheets
L717DAG15PT
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DAG15PT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, L717DAG15PT pinout, L717DAG15PT datasheet PDF, L717DAG15PT amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DAG15PT ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DAG15PT Overview
L717DAG15PT Features
D series
L717DAG15PT Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DAG15PT D-Sub Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP