L717DA15PST4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L717DA15PST4
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SCREW
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Housing Material :
Glass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Free Hanging, Panel
Termination :
Screw
Contact Resistance :
5mOhm
Total Number of Contacts :
15
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Positions :
15
Contact Form :
Machined
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Metal
Material :
Steel
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
Brass
Insulation Resistance :
5GOhm
Packaging :
Tray
Gender :
Male
Factory Lead Time :
6 Weeks
Series :
D-ST
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Grounding Indents
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Signal
DIN Conformance :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
No
Connector Style :
D-Sub
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Shell Finish :
Tin
Voltage - Rated AC :
300V
Orientation :
Straight
Width :
25.37mm
Wire Gauge :
18 AWG
Voltage - Rated DC :
300V
Empty Shell :
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Datasheets
L717DA15PST4
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DA15PST4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), L717DA15PST4 pinout, L717DA15PST4 datasheet PDF, L717DA15PST4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DA15PST4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L717DA15PST4 Overview
L717DA15PST4 Features
D-ST series
L717DA15PST4 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DA15PST4 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP