L717DA15PST
Mfr.Part #
L717DA15PST
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SCREW
D-Sub Connector Assemblies
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Screw
Pitch :
2.74mm
Length :
39.52mm
Depth :
18.32mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Body Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated DC :
300V
Series :
D-ST
Orientation :
Straight
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Material :
Brass
Number of Ports :
1
Feature :
Grounding Indents
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Mount :
Cable, Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Resistance :
5mOhm
Current Rating :
7.5A
Color :
Black
Approval Agency :
UL
Wire Gauge :
18 AWG
Height :
19.9898mm
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Terminations :
RoHS Compliant
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width :
12.93mm
Housing Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Flammability Rating :
2
Weight :
11.158372g
Material :
Steel
Contact Form :
Machined
Packaging :
Tray
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Datasheets
L717DA15PST
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DA15PST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Terminations:15, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), L717DA15PST pinout, L717DA15PST datasheet PDF, L717DA15PST amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L717DA15PST ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions L717DA15PST
L717DA15PST Overview
L717DA15PST Features
15 basic kinds of terminations
D-ST series
L717DA15PST Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L717DA15PST D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP