L34S800D15T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L34S800D15T
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module, Single Pass Through
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSOR (800A; 15V)
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Subcategory :
Sensors
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Brand :
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Channels :
1
Current - Sensing :
800A
Product Category :
Industrial Current Sensors
Product Status :
Active
Current - Supply (Max) :
25mA
Linearity :
±0.5%
Output :
Ratiometric, Voltage
Response Time :
5μs
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Package :
Tray
For Measuring :
AC/DC
Polarization :
Bidirectional
Frequency :
DC ~ 25kHz
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Product Type :
Current Sensors
Sensitivity :
Voltage - Supply :
±12V ~ 15V
Series :
L34S D15T
Accuracy :
Datasheets
L34S800D15T
L34S D15T Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 105°C (TA) ±12V ~ 15V DC ~ 25kHz 800A Accuracy-- Linearity-±0.5%
L34S800D15T Overview
The current sensors are put into Module, Single Pass Through packages for safety protection. The maximum current supplied by these current sensors should be 25mA.
L34S800D15T Features
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: ±12V ~ 15V
Frequency: DC ~ 25kHz
Sensing Current: 800A