L34S1T5D15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L34S1T5D15
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 1500A AC/DC
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
JESD-609 Code :
e4
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Sensing :
1500A
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Length :
89.5mm
Linearity :
±0.5%
Operating Temperature :
-30°C~80°C
Max Supply Current :
25mA
Series :
L34SXXXD15
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
±15V
Height :
65.5mm
Package / Case :
Module
Current Rating :
1.5kA
Terminal Finish :
Gold (Au)
Frequency :
DC~50kHz
Response Time :
5μs
For Measuring :
AC/DC
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
2012
Mount :
Panel
Operating Supply Voltage :
15V
Width :
39.3mm
Output Voltage :
4V
Polarization :
Bidirectional
Output :
Ratiometric, Voltage
Number of Channels :
1
Datasheets
L34S1T5D15
Tamura L34S1T5D15
L34SXXXD15 Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -30°C~80°C ±15V DC~50kHz 1500A Linearity-±0.5%
L34S1T5D15 Overview
Safety measures are taken to protect the current sensors by putting them in Module packages. For protection, these sensors are packaged in the Bulk. A current sensor's supply current should not exceed 25mA. A 1.5kA current sensor has been designed for a 1.5kA current. When operating, the sensors could supply 15V. In the case of current sensors, the voltage output should be 4V.
L34S1T5D15 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -30°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: ±15V
Frequency: DC~50kHz
Sensing Current: 1500A