L34S800D15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L34S800D15
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 800A AC/DC
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Current Rating :
800A
Package / Case :
Module
Series :
L34SXXXD15
Operating Supply Voltage :
15V
Linearity :
±0.5%
Terminal Finish :
Gold (Au)
Max Supply Current :
25mA
JESD-609 Code :
e4
For Measuring :
AC/DC
Length :
89.5mm
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output :
Ratiometric, Voltage
Output Voltage :
4V
Operating Temperature :
-30°C~80°C
Response Time :
5μs
Polarization :
Bidirectional
Height :
65.5mm
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) :
25mA
Width :
39.3mm
Mount :
Panel
Frequency :
DC~50kHz
Voltage - Supply :
±15V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Datasheets
L34S800D15
Tamura L34S800D15
L34SXXXD15 Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -30°C~80°C ±15V DC~50kHz Linearity-±0.5%
L34S800D15 Overview
The current sensors are put into Module packages for safety protection. These current sensors are packaged in the Bulk to protect the devices from damage. The maximum current supplied by these current sensors should be 25mA. The current supplied by current sensors should not be higher than 25mA. The current for which the current sensors have been designed is 800A. The current sensors could supply 15V voltage when they operate. The voltage output by current sensors should be 4V.
L34S800D15 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -30°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: ±15V
Frequency: DC~50kHz