L07P030S05
Mfr.Part #
L07P030S05
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module
Description
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Module
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Polarization :
Bidirectional
Response Time :
5μs
Width :
16mm
Current Rating :
30A
Length :
25mm
Linearity :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Height :
12mm
Mount :
Through Hole
For Measuring :
AC/DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
DC~100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Max Supply Current :
30mA
Output :
Ratiometric, Voltage
Operating Temperature :
-30°C~80°C
Operating Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Current - Supply (Max) :
30mA
Datasheets
L07P030S05
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -30°C~80°C DC~100kHz Linearity-±1%
L07P030S05 Overview
To ensure safety, current sensors are encapsulated in Module packages. A protective Bulk is placed over these current sensors in order to prevent damage to the devices. This current sensor should be able to provide a maximum current of 30mA. It is recommended that current sensors do not supply a current greater than 30mA. For the current sensors, the current is 30A. When they operate, current sensors can supply 5V voltage.
L07P030S05 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -30°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Frequency: DC~100kHz