L07P020D15S
Mfr.Part #
L07P020D15S
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module
Description
SENSOR CURRENT HALL
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
Product Status :
Active
Series :
L07P
Current - Supply (Max) :
30mA
Product Category :
Board Mount Current Sensors
Package / Case :
Module
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Frequency :
Current - Sensing :
20A
Polarization :
Bidirectional
Linearity :
±1%
Brand :
Output :
Ratiometric, Voltage
Sensitivity :
Voltage - Supply :
±15V
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Package :
Bulk
Product Type :
Current Sensors
For Measuring :
AC/DC
Response Time :
5μs
Number of Channels :
2
Mounting Type :
Through Hole
Subcategory :
Sensors
Datasheets
L07P020D15S
L07P Series Hall Effect, Open Loop Sensor 2-Channel Bidirectional -30°C ~ 80°C ±15V - 20A Accuracy-- Linearity-±1%
L07P020D15S Overview
Module packages are used for the safety protection of current sensors. They should be capable of supplying a maximum current of 30mA.
L07P020D15S Features
Operating Temperature: -30°C ~ 80°C
2 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: ±15V
Frequency: -
Sensing Current: 20A