KT12-1A-40L-SMD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KT12-1A-40L-SMD
Manufacturer
Standex Electronics
Description
REED RELAY 1 FORM A 12V SMD
Manufacturer :
Standex Electronics
Product Category :
Reed Relays
Subcategory :
Relays
RoHS :
Details
Termination Style :
Solder Pin
Coil Voltage :
12 VDC
Brand :
MEDER electronic (Standex)
Switching Voltage :
1 kVAC, 1 kVDC
Series :
KT
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Product Type :
Reed Relays
Product Category :
Packaging :
MouseReel
Coil Resistance :
475 Ohms