KMC68LC302AF20CT
Mfr.Part #
KMC68LC302AF20CT
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MPU M683XX 20MHZ 100LQFP
Base Part Number :
MC68LC302
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Voltage - I/O :
5.0V
Package / Case :
100-LQFP
Additional Interfaces :
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Core Processor :
M68000
Speed :
20MHz
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8/16-Bit
Datasheets
KMC68LC302AF20CT
NXP Semiconductors KMC68LC302AF20CT
M68000 Microprocessor M683xx Series MC68LC302 100-LQFP
KMC68LC302AF20CT Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 100-LQFP, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 8/16-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. The M683xx series contains it. A M68000 processor powers this CPU. DRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces to serve you better. I/O is run at 5.0V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC68LC302.