KMC68LC302AF16CT
Mfr.Part #
KMC68LC302AF16CT
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MPU M683XX 16MHZ 100LQFP
Additional Interfaces :
GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Base Part Number :
MC68LC302
Package / Case :
100-LQFP
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8/16-Bit
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Voltage - I/O :
5.0V
Core Processor :
M68000
Speed :
16MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Datasheets
KMC68LC302AF16CT
NXP Semiconductors KMC68LC302AF16CT
M68000 Microprocessor M683xx Series MC68LC302 100-LQFP
KMC68LC302AF16CT Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 100-LQFP. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 8/16-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the M683xx series. The CPU is powered by a M68000 core. There are DRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 5.0V. Using MC68LC302 will help you find variants of the cpu microprocessor.