KHC250E226M55N0T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHC250E226M55N0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 25V Y5U 2220
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.2098mm
Series :
THC
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
Y5U E
Composition :
Ceramic
Capacitance :
22µF
Dielectric :
Y5U
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
THC 22μF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
KHC250E226M55N0T00 Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5U E.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
KHC250E226M55N0T00 Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V