KHC250E106M43N0T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHC250E106M43N0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V Y5U 1812
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Composition :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
Y5U E
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric :
Y5U
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
THC
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.2098mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
THC 10μF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
KHC250E106M43N0T00 Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
KHC250E106M43N0T00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V