KF86X-ED-15S-K
Mfr.Part #
KF86X-ED-15S-K
Through Hole
Feature :
Grounding Indents
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage - Rated :
30VAC
UL94 V-0
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
No
Mounting Option 1 :
LOCKING
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Mating Contact Row Spacing :
0.07 inch
Current Rating (Amps) :
1.5A
Terminal Pitch :
2.286mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Breadth :
0.494 inch