KF86X-ED-15P-K30
Mfr.Part #
KF86X-ED-15P-K30
Mating Contact Row Spacing :
0.07 inch
Voltage - Rated :
30VAC
Current Rating (Amps) :
1.5A
Shell Finish :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Color :
Black
Body Breadth :
0.494 inch
20 Weeks
Contact Finish :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Grounding Indents
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
Mating Contact Pitch :
0.09 inch
Connector Style :
D-Sub, High Density
Terminal Pitch :
2.286mm
Flange Feature :
Board Side (4-40)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
Stamped
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Signal
Datasheets
KF86X-ED-15P-K30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15P-K30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, KF86X-ED-15P-K30 pinout, KF86X-ED-15P-K30 datasheet PDF, KF86X-ED-15P-K30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF86X-ED-15P-K30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF86X-ED-15P-K30 Overview
KF86X-ED-15P-K30 Features
KF86X series
KF86X-ED-15P-K30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF86X-ED-15P-K30 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP