KE10.6100.151
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE10.6100.151
Manufacturer
SCHURTER
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Fuse Holder, Drawer :
Drawer Sold Separate
Voltage - IEC :
250VAC
Flammability Rating :
UL94 V-0
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
Length :
30mm
Number of Poles :
2
Max Current Rating :
10A
Weight :
38.500013g
ECCN Code :
EAR99
Voltage - UL :
125VAC
Ingress Protection :
IP40
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Male
Current Rating :
10A
Connector Style :
IEC 320-C14
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Voltage - Rated AC :
125V
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Number of Positions :
3
Series :
KE
Orientation :
Straight
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Housing Material :
Thermoplastic
Approval Agency :
cURus, ENEC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
250V
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Frequency :
50Hz
Fuse :
yes
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
IEC Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Current :
10A
Mount :
Flanges, Panel, Screw
Option :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-25°C
Feature :
Voltage Selector
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Coupling Type :
Snap
Package / Case :
Module
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage :
250V
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
3
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
55mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
Number of Ports :
1
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Shell Material :
POLYETHYLENE
Datasheets
KE10.6100.151
Introducing Power Entry Modules (PEM) SCHURTER KE10.6100.151 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Flange, Package / Case:Module, Voltage:250V, KE10.6100.151 pinout, KE10.6100.151 datasheet PDF, KE10.6100.151 amp .Beyond Power Entry Modules (PEM) SCHURTER KE10.6100.151 ,we also offer GSP1.8101.1, GSP1.9103.1, 6160.0003, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.