KE10.2100.105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE10.2100.105
Manufacturer
SCHURTER
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Voltage - IEC :
250VAC
Voltage - Rated :
250V
Voltage - UL :
125VAC
IEC Conformance :
yes
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Package / Case :
Module
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
Radiation Hardening :
No
Gender :
Male
Orientation :
Straight
Packaging :
Bulk
Weight :
37.69999g
Shell Material :
POLYETHYLENE
Fuse Holder, Drawer :
Drawer Sold Separate
Panel Thickness :
0.059 1.50mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
3
Approval Agency :
CSA, ENEC, UL
DIN Conformance :
No
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Current Rating :
15A
Series :
KE
Voltage - Rated DC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Mount :
Panel, Snap in
Factory Lead Time :
13 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
3
Ingress Protection :
IP40
Number of Ports :
1
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current :
10A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Contact Plating :
Tin
Connector Style :
IEC 320-C14
Feature :
Voltage Selector
Max Operating Temperature :
70°C
Voltage :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Max Current Rating :
10A
Fuse :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-25°C
MIL Conformance :
Datasheets
KE10.2100.105
Introducing Power Entry Modules (PEM) SCHURTER KE10.2100.105 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Module, Mounting Type:Panel Mount, Snap-In, Voltage:250V, KE10.2100.105 pinout, KE10.2100.105 datasheet PDF, KE10.2100.105 amp .Beyond Power Entry Modules (PEM) SCHURTER KE10.2100.105 ,we also offer GSP1.8101.1, GSP1.9103.1, 6160.0003, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.