KC80524KX366128
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KC80524KX366128
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
615-BBGA
Datasheet
Download
Description
RISC MPU, 32-BIT
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Graphics Acceleration :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
366MHz
Frequency :
366MHz
Published :
Mount :
Surface Mount
Voltage :
1.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Package / Case :
615-BBGA
Access Time :
366 μs
Series :
Mobile Celeron
Supplier Device Package :
615-BGA (35.15x31.15)
Number of Pins :
615
Datasheets
KC80524KX366128
Introducing Microprocessors Altera (Intel) KC80524KX366128 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1.6V, Operating Temperature:0°C~100°C TJ, Package / Case:615-BBGA, Number of Pins:615, KC80524KX366128 pinout, KC80524KX366128 datasheet PDF, KC80524KX366128 amp .Beyond Microprocessors Altera (Intel) KC80524KX366128 ,we also offer AM5729BABCX, Z84C0010PEG, Z84C0006PEG, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microprocessor Mobile Celeron Series 615-Pin 366MHz 615-BBGA
KC80524KX366128SL3C7 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 615-BBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. It is important to understand the operating temperature around 0°C~100°C TJ. Mobile Celeron is its series number. 366MHz is the frequency of the CPU. 615 pin functions are described in the datasheets. In many applications, this CPU is mounted with a Surface Mount bus. 1.6V is the voltage on the CPU core. There is a 615-BGA (35.15x31.15) package offered by suppliers.