KAPPA-T868-SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KAPPA-T868-SO
Manufacturer
RF Solutions
Package / Case
12-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Transmitting :
200mA
Min Operating Temperature :
-20°C
Published :
RF Family/Standard :
General ISM < 1GHz
Package / Case :
12-SMD Module
Operating Supply Voltage :
3.6V
Antenna Type :
Antenna Not Included
Sensitivity (dBm) :
-121 dBm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Data Rate :
9.6kbps
Frequency :
868MHz
Voltage - Supply :
1.8V~3.6V
Sensitivity :
-121dBm
Max Operating Temperature :
55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Output :
13dBm
Operating Temperature :
-20°C~55°C
Current - Receiving :
200mA
Packaging :
Tray
Series :
KAPPA
Datasheets
KAPPA-T868-SO
RF Solutions KAPPA-T868-SO
868MHz General ISM < 1GHz -20°C~55°C 1.8V~3.6V Tray Antenna Not Included 9.6kbps 13dBm -121dBm 12-SMD Module
KAPPA-T868-SO Overview
We are using Surface Mount as the RF Transceiver' mounting method.A Tray package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.Keeping Transceiver's operating temperature at -20°C~55°C is essential when operating.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the KAPPA family.1.8V~3.6V voltage is available from the RF Transceiver.868MHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.There are many applications that use the Transceiver with Surface Mount mounted.
KAPPA-T868-SO Features
Tray package
1.8V~3.6V volts