K85X-AD-15P-30
Mfr.Part #
K85X-AD-15P-30
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Termination :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Body Length or Diameter :
1.541 inch
Terminal Pitch :
1.397mm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Length - Termination :
0.185 inch
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
30V
Mounting Option 1 :
#4-40
Contact Resistance :
13mOhm
15
Number Of PCB Rows :
2
Current Rating (Amps) :
2A