K85X-AA-15P-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K85X-AA-15P-30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN DSUB PLUG 15P VERT SLDR CUP
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Color :
Black
Factory Lead Time :
20 Weeks
Shell Finish :
Tin
Length - Termination :
0.138 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Body Breadth :
0.494 inch
MIL Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
30V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Feature :
Grounding Indents
Series :
K85X
Total Number of Contacts :
15
Published :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Filter Feature :
No
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Termination :
Solder Cup
Reference Standard :
UL
Body Length or Diameter :
1.541 inch
Contact Form :
Stamped
Contact Design :
PREASSEM CONN
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
13mOhm
Mixed Contacts :
Mounting Option 1 :
#4-40
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Signal
Packaging :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
DIN Conformance :
Empty Shell :
Plating Thickness :
30μin
Connector Style :
D-Sub
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Current Rating (Amps) :
2A
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
K85X-AA-15P-30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-AA-15P-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, K85X-AA-15P-30 pinout, K85X-AA-15P-30 datasheet PDF, K85X-AA-15P-30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-AA-15P-30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K85X-AA-15P-30 Overview
K85X-AA-15P-30 Features
K85X series
K85X-AA-15P-30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K85X-AA-15P-30 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP