JS28F640P33TF70A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JS28F640P33TF70A
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 64MBIT PARALLEL 56TSOP
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
1.03mm
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Address Bus Width :
22b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TC
Number of Pins :
56
Interface :
Parallel, Serial
Voltage :
2.3V
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Memory Type :
Non-Volatile
Package / Case :
Page Size :
8words
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Boot Block :
Top
Memory Size :
64Mb 4M x 16
Access Time (Max) :
70 ns
Standby Current-Max :
0.002A
Nominal Supply Current :
28mA
Power Supplies :
2.5/3.3V
Number of Sectors/Size :
463
Word Size :
16b
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
40MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Sector Size :
16K64K
Data Polling :
No
Memory Format :
Flash
Surface Mount :
yes
Memory Interface :
Parallel
Length :
18.6mm
Organization :
4MX16
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Toggle Bit :
No
Width :
14.2mm
Base Part Number :
JS28F640
Terminal Pitch :
0.5mm
Density :
64 Mb
Number of Terminations :
56
Contact Plating :
Gold, Tin
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
JS28F640P33TF70A
Introducing Memory Micron Technology JS28F640P33TF70A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TC, Number of Pins:56, Voltage:2.3V, Package / Case:56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:JS28F640, Number of Terminations:56, JS28F640P33TF70A pinout, JS28F640P33TF70A datasheet PDF, JS28F640P33TF70A amp .Beyond Memory Micron Technology JS28F640P33TF70A ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.