JS28F128P30TF75A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JS28F128P30TF75A
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 128MBIT PARALLEL 56TSOP
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
ECCN Code :
3A991.B.1.A
Standby Current-Max :
0.000055A
Surface Mount :
yes
Clock Frequency :
40MHz
Boot Block :
Top
Organization :
8MX16
JESD-609 Code :
e3
Memory Width :
16
Package / Case :
Access Time (Max) :
75 ns
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
MATTE TIN
Memory Interface :
Parallel
Write Cycle Time - Word, Page :
75ns
Number of Sectors/Size :
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
56
Toggle Bit :
No
Data Polling :
No
Operating Supply Voltage :
1.8V
Radiation Hardening :
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Nominal Supply Current :
28mA
Series :
StrataFlash™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
28F128P30
Memory Format :
Flash
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Non-Volatile
Page Size :
8words
Address Bus Width :
23b
Interface :
Parallel, Serial
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Density :
128 Mb
Terminal Pitch :
0.5mm
Memory Size :
128Mb 8M x 16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Sector Size :
16K64K
Height Seated (Max) :
1.2mm
Pin Count :
56
Voltage - Supply :
1.7V~2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Number of Terminations :
Word Size :
16b
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage :
1.7V
Length :
18.4mm
Published :
Supply Voltage :
1.8V
Datasheets
JS28F128P30TF75A
Introducing Memory Micron Technology JS28F128P30TF75A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width), Number of Pins:56, Base Part Number:28F128P30, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:56, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:1.7V, JS28F128P30TF75A pinout, JS28F128P30TF75A datasheet PDF, JS28F128P30TF75A amp .Beyond Memory Micron Technology JS28F128P30TF75A ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.