JBC40HEYH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JBC40HEYH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Gender :
FEMALE
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Insulation :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Type :
Cantilever
Total Number of Contacts :
80
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
3 Weeks
Body Length or Diameter :
4.875 inch
Pitch :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Rows :
1
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Card Thickness :
0.062 1.57mm
JESD-609 Code :
e3
Flange Feature :
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Length - Termination :
0.44 inch
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Body Breadth :
0.4 inch