J1512CT48VDC.9
Mfr.Part #
J1512CT48VDC.9
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 48V
Stock
231
In Stock :
231
Termination Style :
Plug In
Coil Resistance :
2.6 kOhms
Must Operate Voltage :
36 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Current :
18.5 mA
Coil Voltage :
48VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Features :
Mounting Type :
Socketable
Switching Voltage :
300VAC - Max
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Contact Rating (Current) :
20 A