J1511CF220VAC1.2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
J1511CF220VAC1.2
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 220V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage :
220VAC
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Resistance :
14.4 kOhms
Coil Insulation :
Operate Time :
25 ms
Coil Current :
15.3 mA
Switching Voltage :
300VAC - Max
Product Status :
Active
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Series :
J151
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Type :
Non Latching
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
176 VAC
Features :
Seal Rating :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Plug In
Release Time :
25 ms
Package :
Tray
Must Release Voltage :
66 VAC