J1511CF240VAC1.2
Mfr.Part #
J1511CF240VAC1.2
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 240V
Stock
45
In Stock :
45
Must Operate Voltage :
192 VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Switching Voltage :
300VAC - Max
Must Release Voltage :
72 VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Termination Style :
Plug In
Coil Voltage :
240VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Current :
12.6 mA
Coil Resistance :
19 kOhms