IXKP35N60C5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXKP35N60C5
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 35A TO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Element Configuration :
Single
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 18A, 10V
Power Dissipation (Max) :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
35 A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.1Ohm
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Case Connection :
DRAIN
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
CoolMOS™
Pin Count :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Avalanche Energy Rating (Eas) :
800 mJ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
FET Feature :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±20V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Product Status :
Active
Number of Terminals :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Surface Mount :
No
Package :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A Tc
Number of Terminations :
Reach Compliance Code :
Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Supplier Device Package :
TO-220AB
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Base Product Number :
IXKP35
Transistor Application :
SWITCHING
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Package Shape :
RECTANGULAR
Package / Case :
TO-220-3
Mount :
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
70nC @ 10V
IXYS Corporation
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Terminal Position :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2800pF @ 100V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.9V @ 1.2mA
Continuous Drain Current (ID) :
35A
Datasheets
IXKP35N60C5
Littelfuse IXKP35N60C5
N-Channel Tube 100m Ω @ 18A, 10V ±20V 2800pF @ 100V 70nC @ 10V 600V TO-220-3
IXKP35N60C5 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2800pF @ 100V.This device has a continuous drain current (ID) of [35A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=600V, the drain-source breakdown voltage is 600V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 35 A.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 600 V.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXKP35N60C5 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ
a continuous drain current (ID) of 35A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
a 600V drain to source voltage (Vdss)