IXBOD1-23R
Mfr.Part #
IXBOD1-23R
Description
IC DIODE MODULE BOD 0.9A 2300V
Through Hole
Subcategory :
Thyristors
Number of Circuits :
3
IXYS
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
BOD
Series :
- 40 C
Mounting Style :
Through Hole
Package :
Tube
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
900mA
Voltage - Clamping :
2300V 2.3kV
Max Operating Temperature :
125°C
Base Product Number :
IXBOD1
RoHS :
Details
Product Type :
Sidacs
Applications :
High Voltage
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
Product Category :
Sidacs
Product Status :
Active
Number of Pins :
2
Hold Current :
30mA