IXBOD1-13RD
Mfr.Part #
IXBOD1-13RD
Description
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 1300V
Product Category :
Product Type :
Sidacs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Hold Current :
30mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Product Category :
Sidacs
Number of Pins :
PCB, Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Subcategory :
Thyristors
Package Shape :
RECTANGULAR
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Qualification Status :
Not Qualified
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Base Product Number :
IXBOD1
Package :
Bulk
Number of Elements :
1
Mounting Style :
Through Hole
Trigger Device Type :
RVS BLOCKING BOD
Holding Current-Max :
30 mA
Terminal Position :
Single
Series :
Mount :
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Clamping :
1300V 1.3kV
Current Rating :
1.25A