IXBOD1-17RD
Mfr.Part #
IXBOD1-17RD
Description
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 1700V
Product Category :
Factory Lead Time :
25 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Package :
Bulk
Current Rating :
1.25A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
HTS Code :
Through Hole
Product Type :
Sidacs
Number of Circuits :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
IXBOD1
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Surface Mount :
No
Number of Pins :
2
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Position :
Single
Trigger Device Type :
RVS BLOCKING BOD
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Applications :
High Voltage
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage - Clamping :
1700V 1.7kV
Published :
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
BOD
Mounting Style :
Series :
Holding Current-Max :
30 mA
Direction :
Unidirectional
Product Status :
Active
Number of Terminals :
Subcategory :
Thyristors
Product Category :
Sidacs
Hold Current :
30mA