ITS50FR2ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ITS50FR2ST
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Switch Function :
Off-Mom
Switch Travel :
0.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Length :
9.7mm
Mechanical Life :
50,000 Cycles
Max Voltage Rating (DC) :
12V
Illumination Type, Color :
LED, White
Voltage - Rated DC :
12V
Illumination Voltage (Nominal) :
3.6VDC
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Life (Cycles) :
50000 cycles
Height :
7mm
Illumination Type :
Illuminated, LED
Color :
Black
Published :
2013
Series :
ITS
Factory Lead Time :
15 Weeks
Outline :
8.30mm x 9.70mm
Current Rating :
50mA
Illumination :
Illuminated
Contact Material :
Brass
Termination Style :
PC Pin
Circuit :
SPST-NO
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Throw Configuration :
SPST
Width :
8.3mm
Actuator Orientation :
Side Actuated
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Actuator Type :
Plunger for Cap
Termination :
PC Pin
Operating Force :
160gf
Contact Plating :
Silver
Housing Material :
Polyamide
Illumination Color :
White
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC