ITS50FR1ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ITS50FR1ST
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Stock
116
In Stock :
116
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Published :
2013
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (DC) :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Circuit :
SPST-NO
Switch Function :
Off-Mom
Termination :
PC Pin
Voltage - Rated DC :
12V
Mechanical Life :
50,000 Cycles
Illumination Type :
Illuminated, LED
Termination Style :
PC Pin
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Operating Force :
160gf
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Packaging :
Tray
Illumination :
Illuminated
Actuator Orientation :
Side Actuated
Contact Material :
Brass
Contact Current Rating :
50mA
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
7mm
Housing Material :
Polyamide
Current Rating :
50mA
Lead Free :
Lead Free
Height :
5.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ITS
Width :
6.8mm
Mount :
Through Hole
Illumination Voltage (Nominal) :
3.6VDC
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Illumination Type, Color :
LED, White
Illumination Color :
White
Switch Travel :
0.25mm
Life (Cycles) :
50000 cycles
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Actuator Type :
Plunger for Cap
Outline :
7.00mm x 6.80mm