ISP20EP10LMXTSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ISP20EP10LMXTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet
Download
Description
SMALL SIGNAL MOSFETS PG-SOT223-4
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation :
4.2W
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
PG-SOT223-4
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
650mA (Ta), 990mA (Tc)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Pin Count :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
170 pF @ 50 V
Package Type :
SOT-223
FET Type :
P-Channel
Continuous Drain Current Id :
990mA
Qualification :
FET Feature :
Base Product Number :
ISP20E
Number of Elements per Chip :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
3.5 nC @ 10 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 78μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Vgs (Max) :
±20V
Number of Channels :
1 Channel
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Power Dissipation (Max) :
1.8W (Ta), 4.2W (Tc)
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Polarity :
P-Channel
Channel Type :
P
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2Ohm @ 600mA, 10V
Channel Mode :
Enhancement
Series :
OptiMOS?
Datasheets
ISP20EP10LMXTSA1
Infineon Technologies ISP20EP10LMXTSA1
P-Channel 2Ohm @ 600mA, 10V ±20V 170 pF @ 50 V 3.5 nC @ 10 V 100 V TO-261-4, TO-261AA
ISP20EP10LMXTSA1 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 170 pF @ 50 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100 V.
ISP20EP10LMXTSA1 Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)