IS61VPS102418A-200B3
Mfr.Part #
IS61VPS102418A-200B3
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 165TFBGA
Memory
Access Time :
3.1ns
Height Seated (Max) :
1.2mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Memory Interface :
Parallel
Number of Terminations :
165
Output Characteristics :
3-STATE
Power Supplies :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.625V
Number of Functions :
1
Memory Size :
18Mb 1M x 18
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
I/O Type :
COMMON
Standby Voltage-Min :
2.38V
Supply Current-Max :
0.425mA
Number of Pins :
165
Length :
15mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Width :
13mm
Memory Width :
18
JESD-609 Code :
e0
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Format :
SRAM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
1mm
Standby Current-Max :
0.11A
Organization :
1MX18
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Package / Case :
165-TBGA
Memory Density :
18874368 bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.375V
Clock Frequency :
200MHz