IS49FL004T-33JCE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IS49FL004T-33JCE
Manufacturer
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI)
Package / Case
32-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 32PLCC
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Number of Functions :
1
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Memory Width :
8
Access Time :
120ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
32-LCC (J-Lead)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Number of Pins :
32
Length :
13.97mm
Height Seated (Max) :
3.56mm
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Polling :
yes
Interface :
Parallel, Serial
Data Bus Width :
8B
Clock Frequency :
33MHz
Memory Format :
Flash
Memory Interface :
Parallel
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1.27mm
Radiation Hardening :
No
Word Size :
8B
Sector Size :
4k
Number of Sectors/Size :
128
Packaging :
Tube
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Standby Current-Max :
0.0005A
Nominal Supply Current :
15mA
Terminal Position :
QUAD
Memory Type :
Non-Volatile
Organization :
512X8
Density :
4 Mb
Memory Size :
4Mb 512K x 8
Operating Temperature :
0°C~85°C TA
Address Bus Width :
11b
Toggle Bit :
yes
Boot Block :
Top
Number of Terminations :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
IS49FL004T-33JCE
Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS49FL004T-33JCE
Memory Integrated Silicon Solution, Inc. (ISSI) IS49FL004T-33JCE Overview
IS49FL004T-33JCE Features
This 4Mbit Flash memory chip operates at a standard voltage of 3.3V and features a parallel interface for rapid data access and programming. The IS49FL004T-33JCE boasts high endurance and a flexible sector architecture, which includes uniform sector sizes that facilitate easier management and higher efficiency in data handling. Its compatibility with industrial temperature ranges makes it suitable for a wide variety of applications.