IRL40B212
Mfr.Part #
IRL40B212
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 40V 195A TO220AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8320pF @ 25V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
HEXFET®, StrongIRFET™
Turn-Off Delay Time :
88 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.4V @ 150μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.9m Ω @ 100A, 10V
Package / Case :
TO-220-3
Height :
16.51mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
137nC @ 4.5V
Continuous Drain Current (ID) :
195A
Width :
4.83mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
195A Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Mounting Type :
Through Hole
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn On Delay Time :
39 ns
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
3
Length :
10.67mm
Mount :
Through Hole
Threshold Voltage :
2.4V
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation-Max :
231W Tc
Datasheets
IRL40B212
Infineon Technologies IRL40B212
N-Channel Tube 1.9m Ω @ 100A, 10V ±20V 8320pF @ 25V 137nC @ 4.5V 40V TO-220-3