IRKL56/16A
Mfr.Part #
IRKL56/16A
Package / Case
ADD-A-PAK (3 + 2)
Description
SCR DBL HISCR 1600V 60A ADDAPAK
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Bulk
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Pin Count :
5
Holding Current-Max :
200mA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1520 A
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Reach Compliance Code :
Unknown
Leakage Current (Max) :
15mA
Number of Elements :
1
Current - On State (It (AV)) (Max) :
60A
Surface Mount :
No
Published :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
UPPER
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Connection :
Isolated
Qualification Status :
Not Qualified
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
135A
On-State Current-Max :
60000A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Package / Case :
ADD-A-PAK (3 + 2)
Base Part Number :
KL56
Number of Terminations :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Additional Feature :
UL APPROVED
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1310A 1370A
Voltage - Off State :
1.6kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Trigger Device Type :
SCR
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ