IPD16CN10N G
Mfr.Part #
IPD16CN10N G
Description
MOSFET N-CH 100V 53A TO252-3
Vgs (Max) :
±20V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
107 mJ
Power Dissipation-Max :
100W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Number of Elements :
1
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Reach Compliance Code :
Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
16m Ω @ 53A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
212A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
53A Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.016Ohm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3220pF @ 50V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 61μA
Pin Count :
4
EAR99
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
53A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
IPD16CN10N G
Infineon Technologies IPD16CN10N G
N-Channel Tape & Reel (TR) 16m Ω @ 53A, 10V ±20V 3220pF @ 50V 48nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD16CN10N G Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 107 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 3220pF @ 50V.The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 53A.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 212A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 100V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IPD16CN10N G Features
the avalanche energy rating (Eas) is 107 mJ
based on its rated peak drain current 212A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)