IPD034N06N3GATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPD034N06N3GATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO252-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
130nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
16 ns
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rise Time :
161ns
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Pins :
3
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
400A
Number of Elements :
1
Turn-Off Delay Time :
63 ns
Package / Case :
Pin Count :
4
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
11000pF @ 30V
ECCN Code :
EAR99
Turn On Delay Time :
38 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Terminations :
2
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Form :
Gull wing
Case Connection :
DRAIN
Vgs (Max) :
±20V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.4m Ω @ 100A, 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 93µA
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation-Max :
167W Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Halogen Free :
Halogen Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Series :
OptiMOS™
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Power Dissipation :
167W
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Dual Supply Voltage :
60V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Datasheets
IPD034N06N3GATMA1
Infineon Technologies IPD034N06N3GATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.4m Ω @ 100A, 10V ±20V 11000pF @ 30V 130nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD034N06N3GATMA1 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 11000pF @ 30V.This device has a continuous drain current (ID) of [100A], which is its maximum continuous current.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 63 ns.A maximum pulsed drain current of 400A is the maximum peak drain current rated for this device.During turn-on, the input capacitance of the device is charged before drain current conduction starts, so its delay time is 38 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 60V.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IPD034N06N3GATMA1 Features
a continuous drain current (ID) of 100A
the turn-off delay time is 63 ns
based on its rated peak drain current 400A.