INN3376C-H301-TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
INN3376C-H301-TL
Manufacturer
Power Integrations
Package / Case
InSOP-24D
Datasheet
Download
Description
36 W (85-265 VAC)
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Product Status :
Active
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Screening Level :
Extended Industrial
Frequency - Switching :
75kHz
Internal Switch(s) :
yes
Packaging :
Reel
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
85, 265 Vac
Power (Watts) :
40 W
Pin Count :
17
Function :
Off-Line CV/CC QR Flyback Switcher IC with Integrated MOSFET
Product :
Off-Line Switchers
Number of Outputs :
1 Output
Output Current :
2.32 A
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case :
InSOP-24D
Voltage - Breakdown :
725V
Topology :
Flyback
Output Isolation :
Isolated
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Output Power :
36 W
Operating Temperature :
-40 to 105 °C
Supplier Device Package :
Power Rating :
27 W
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
InnoSwitch3-Pro
RoHS :
Details
Control Features :
Frequency Control, Soft Start
Switching Frequency :
132 kHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Start Up :
5 V
Output Voltage :
3 V to 24 V
Tradename :
PowiGan
Isolation :
Isolated
Supplier Package :
Type :
Off Line Converter
Duty Cycle :
Mounting :
Surface Mount
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Operating Supply Current :
1.02 mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.42V ~ 3.78V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
INN3376C-H301-TL
Power Integrations INN3376C-H301-TL
AC DC Converters, Offline Switches Power Integrations INN3376C-H301-TL Overview
The AC DC Converters, Offline Switches Power Integrations INN3376C-H301-TL is designed for superior performance in power conversion. This integrated circuit ensures high efficiency and reliability for applications requiring a 36W output across a wide input voltage range of 85-265 VAC. Its compact design and robust feature set make it ideal for manufacturers looking to integrate a high-quality power solution into their products. By leveraging the advanced technology of Power Integrations, this converter offers enhanced power capability and improved operational safety, driving significant value for B2B customers looking to purchase in volume.
INN3376C-H301-TL Features
INN3376C-H301-TL Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252
    DIODE RECT GP 300V 10A TO263
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220