IMSA-13065B-2-40Y902
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IMSA-13065B-2-40Y902
Manufacturer
IRISO Electronics
Description
HEADER SMT RA 40POS KEY-C
Stock
600
In Stock :
600
Manufacturer :
IRISO Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
Contact Finish - Mating :
Tin
Ingress Protection :
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Features :
Solder Retention
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post :
39.4µin (1.00µm)
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights :
Applications :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.366 (9.30mm)
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Fastening Type :
Locking Ramp
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Series :
13065B
Current Rating (Amps) :
Number of Rows :
2
Base Product Number :
IMSA-13065B
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
Contact Length - Mating :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Tin
Overall Contact Length :
Number of Positions :
40
Contact Material :
COPPER ALLOY
13065B Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Surface Mount, Right Angle Tin Polyphenylene Sulfide (PPS) 40-Position Board to Board or Cable 0.366 (9.30mm) Height