IM02BH561J
Mfr.Part #
IM02BH561J
Description
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM TH
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
DC Resistance (DCR) :
46Ohm Max
Lead Diameter :
0.508 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
560μH
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Q @ Freq :
30 @ 790kHz
Lead Length :
36.575mm
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Max DC Current :
35mA
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IM02BH561J
IM02BH561J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD