IM01EB1R5K
Mfr.Part #
IM01EB1R5K
Description
FIXED IND 1.5UH 310MA 490MOHM TH
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
Molded
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.078Diax0.200L 1.98mmx5.08mm
Inductance :
1.5μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Packing Method :
Bulk
Series :
IM
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Lead Diameter :
0.508 mm
Package / Case :
Axial
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Iron
Frequency - Self Resonant :
150MHz
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
DC Resistance (DCR) :
490mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
310mA
Rated Current-Max :
0.31A
Datasheets
IM01EB1R5K
IM01EB1R5K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD