IM01BH1R0K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM01BH1R0K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 435MA 250 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Frequency - Self Resonant :
190MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead/Base Style :
Axial
Series :
IM
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
435mA
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Length :
5.33mm
Max Operating Temperature :
105°C
Inductance :
1μH
Max DC Current :
435mA
Size / Dimension :
0.078Diax0.200L 1.98mmx5.08mm
Material - Core :
Iron
Datasheets
IM01BH1R0K
IM01BH1R0K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD