IL-WX-22P-VF-B-E1000E
Mfr.Part #
IL-WX-22P-VF-B-E1000E
Description
CONN HEADER SMD 22POS 0.8MM
Solder
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
22
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Shrouded - 4 Wall
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Feature :
Solder Retention
Contact Material :
Brass
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Insulation Height :
0.144 3.66mm
IL-WX Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyphenylene Sulfide (PPS) 22-Position Board to Board 0.144 3.66mm Height