IHB1BV1R0M
Mfr.Part #
IHB1BV1R0M
Description
FIXED IND 1UH 14.9A 3 MOHM TH
Operating Temperature :
-55°C~130°C
Max Operating Temperature :
130°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max DC Current :
9A
Height :
21.34mm
Current Rating (Amps) :
14.9A
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Size / Dimension :
0.660Dia 16.76mm
Shielding :
Unshielded
Published :
Inductance :
1μH
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Datasheets
IHB1BV1R0M
IHB1BV1R0M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD