IHB1BV121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHB1BV121K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 2.3A 127 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
DC Resistance (DCR) :
127mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
0.660Dia 16.76mm
Max Operating Temperature :
80°C
Lead/Base Style :
Radial
Current Rating (Amps) :
2.3A
DC Current :
2.3A
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
2A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductance :
120μH
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Type :
Wirewound
Termination :
Radial
Series :
IHB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
21.34mm
Operating Temperature :
-55°C~130°C
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
12.7mm
Datasheets
IHB1BV121K
IHB1BV121K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD