IDV30E65D2XKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDV30E65D2XKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 650V 30A TO220-2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time :
70 ns
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Forward Current :
30A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
180A
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Standard
Max Reverse Voltage (DC) :
650V
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
2
Current - Average Rectified (Io) :
30A DC
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
JESD-609 Code :
e3
Number of Phases :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
175°C
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PD-CASE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Dissipation-Max :
47W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2V @ 30A
Average Rectified Current :
30A
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Lead Free :
Lead Free
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 650V
Reverse Current-Max :
40μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
650V
Datasheets
IDV30E65D2XKSA1
Infineon Technologies IDV30E65D2XKSA1
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.2V @ 30A -40°C~175°C 40μA @ 650V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
IDV30E65D2XKSA1 Overview
In this device, there is an average rectified current of 30A volts.Forward current may not exceed 30A.Upon reaching 40μA, there is no more reverse current allowed.
IDV30E65D2XKSA1 Features
an average rectified current of 30A volts
A maximum reverse current of 40μA
IDV30E65D2XKSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
IDV30E65D2XKSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB