IDV30E60C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDV30E60C
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 21A TO22FP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tube
Number of Pins :
2
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Terminal Position :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Published :
Number of Phases :
1
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Operating Temperature (Max) :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Pin Count :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.05V @ 30A
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Recovery Time :
130 ns
Average Rectified Current :
21A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Halogen Free :
Halogen Free
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 600V
Datasheets
IDV30E60C
Infineon Technologies IDV30E60C
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.05V @ 30A -55°C~175°C 40μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
IDV30E60C Overview
Devices like this have an average rectified current of 21A volts.
IDV30E60C Features
an average rectified current of 21A volts
IDV30E60C Applications
There are a lot of Infineon Technologies
IDV30E60C applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB